EU-Defensietop: EU moet 800 miljard mobiliseren voor een veilig en veerkrachtig Europa - Europese Commissie Direct naar de inhoud
Een officiële website van de Europese UnieEen officiële website van de EU
Logo van de Europese Commissie
Vertegenwoordiging in Nederland van de Europese Commissie
  • Nieuwsartikel
  • 4 maart 2025
  • Vertegenwoordiging in Nederland
  • Leestijd: 1 min

EU-Defensietop: EU moet 800 miljard mobiliseren voor een veilig en veerkrachtig Europa

Donderdag 6 maart is er een speciale EU-top met EU-leiders over de verdere steun voor Oekraïne en over de Europese defensie

© EU

In aanloop naar de top heeft Commissievoorzitter Ursula von der Leyen het plan ReArm gepresenteerd. Europa kan zo’n 800 miljard mobiliseren voor veiligheid.

“…We leven in een tijd van grote veranderingen en uitdagingen. Ik hoef niet te vermelden hoe ernstig de bedreigingen zijn waarmee we te maken hebben. Vandaag presenteer ik het plan ReArm Europe, voordat de Europese Raad bijeenkomt op donderdag. Het is een plan voor een veiliger en veerkrachtig Europa”, aldus Commissievoorzitter Ursula von der Leyen. 

 
Het plan bestaat uit vijf onderdelen. Er wordt voorgesteld om:

  1. Overheidsmiddelen vrij te maken voor defensie op nationaal niveau door de nationale ontsnappingsclausule van de Europese begrotingsregels te activeren. Dan kunnen EU-landen hun defensie uitgaven verhogen.
  2. Een nieuw instrument te lanceren om € 150 miljard aan leningen aan te bieden aan EU-landen voor investeringen in defensie.
  3. EU-landen extra mogelijkheden te bieden om uitgaven voor defensie te verhogen via het Cohesiebeleid uit de EU-begroting.
  4. Privaat kapitaal te mobiliseren en te versnellen via de Savings and Investment Union.
  5. Privaat kapitaal te mobiliseren en te versnellen via de Europese Investeringsbank.


Meer weten? Bekijk de persconferentie terug voor uitgebreidere informatie.

Bijzonderheden

Datum publicatie
4 maart 2025
Auteur
Vertegenwoordiging in Nederland