Direct naar de inhoud
Logo van de Europese Commissie
Vertegenwoordiging in Nederland van de Europese Commissie
  • Nieuwsartikel
  • 27 augustus 2025
  • Vertegenwoordiging in Nederland
  • Leestijd: 2 min

Kom gezellig langs bij ons Europaviljoen op de Wereldhavendagen 2025

De Wereldhavendagen in Rotterdam komen er weer aan op 5, 6 en 7 september 2925 in de Haven van Rotterdam. 

Een drone op de grond bij mensen met gele hesjes
© EU

Ook dit jaar ben je van harte welkom bij het Europapaviljoen, waar de Europese Commissie en haar partners aanwezig zijn met diverse activiteiten. Er is voor iedereen wat wils: van een repair workshop tot ‘astronaut’ worden in een vlucht met de Spacebuzz! Bekijk het gevarieerde programma.

Een van de hoogtepunten bij de liveshow op het water is de Emergency Drone

Stel je voor: er wordt iemand vermist in het havengebied of in een rivier of meer, bij sterke stroming of in het donker. Een vaartuig raakt in nood, maar niemand weet precies waar het zich bevindt. Of na een zware storm valt de communicatie tussen hulpdiensten volledig uit.

Juist in zulke momenten telt elke seconde – en dan komen drones in actie.

Niet alleen in de lucht, maar ook in nauwe samenwerking met technologie op en onder het water.

Opsporing door drones

Ontdek live hoe drones gericht drenkelingen en lichamen opsporen terwijl ze verbinding maken met speciale onderwatercamera’s én met slimme vaartuigen.
Zo kunnen beelden, sensordata en locaties in realtime worden doorgegeven voor een snelle reactie op het water, aan wal of vanuit de lucht.

Een boot (of op afstand bestuurbare boot), uitgerust met sensoren, scant een gebied af en markeert de potentiële spots waar een drenkeling of lichaam zou kunnen zijn. 
Deze geo-locaties worden doorgegeven aan het grondstation. 

Deze spots worden vervolgens gedeeld met de planningsoftware van de drone die rechtstreeks naar de spots vliegt.Wanneer de drone boven een spot komt, gaat die zakken om met een onderwatercamera een 360° nadere inspectie uit te voeren. De onderwatercamera’s sturen livebeelden naar reddingsteams, bijvoorbeeld duikers of waterreddingsdiensten. 
Pas als er daadwerkelijk een drenkeling of lichaam gelokaliseerd is door de camera worden de duikers ingezet. Het vooraf verifiëren van een drenkeling of lichaam met camerabeelden is tijdbesparend en heeft ook voordelen voor de duiker: zijn inzet is zeer selectief en hij is bovendien beter voorbereid op de situatie. 

De technologie wordt niet alleen voor gespecialiseerde eenheden ontwikkeld, maar is juist ook bedoeld voor vrijwillige hulpverleners, zoals de brandweer en de reddingsbrigade.

EU-steun

Emergency Drone is een strategisch project binnen het Interreg-programma Deutschland-Nederland dat grensoverstijgende en innovatieve toepassingen ontwikkelt voor drones. Dit is mede mogelijk gemaakt met 2.107.233,48 euro aan EU-steun.

Samenwerken om levens te redden

Wil je meer weten over het project en de Europese samenwerking erachter? Komt het zien, door Interreg te bezoeken bij het Europapaviljoen. Ontdek hoe Duitsland en Nederland binnen Interreg samenwerken om sneller levens te redden!

Bijzonderheden

Datum publicatie
27 augustus 2025
Auteur
Vertegenwoordiging in Nederland